Indul az első magyar karanténdráma-verseny

2020. március 25., 15:23

Szerző:

Az Első Magyar Karantén-Színház és a Litera drámaversenyt hirdet, melyre olyan egyfelvonásos műveket várnak április 15-ig, amik a koronavírus-járvány miatt bekövetkezett rendkívüli élethelyzetre reflektálnak. A pályázat tétje nem kicsi, a felkért kortárs írók és a pályázaton részt vevő alkotók művei közül a legjobbakat bemutatja az Első Magyar Karantén-Színház.

A pályázatra beérkezett legjobb drámákat felolvasószínházi formában, neves rendezőkkel és színészekkel adja elő az Első Magyar Karantén-Színház társulata. Az egyre nagyobb erővel terjedő koronavírus-járvány miatti vészhelyzetben Magyarországon bezártak a színházak, mozik, múzeumok, koncerttermek, egyetemek, iskolák és számos munkahely. Az emberek karanténba kényszerültek, az élet fenekestül felfordult, aminek művészi feldolgozása kivételesen érdekes és fontos. A jelen helyzetre reflektálva az Első Magyar Karantén-Színház és a Litera felkérésére kortárs drámaírók írnak egyfelvonásos drámai műveket, amelyek reagálnak a koronavírus-járvány miatt előállt helyzetre. A felkérésekkel párhuzamosan a szervezők nyílt pályázatot is hirdetnek, amire várják a karanténhelyzetre reflektáló pályaműveket.

A pályázatokat beküldök számára pár kikötést szabtak meg a kiírók, a drámák szereplőinek száma nem lehet több mint 3 fő, az előadás terjedelme nem lehet 40 percnél hosszabb, és csak teljesen új darabbal lehet pályázni. Egy pályázó egy pályamunkát küldhet be, a pályázat beküldési határideje 2020. április 15.  

A beérkezett műveket első körben a Litera szerkesztősége és az Első Magyar Karantén-Színház által felkért kuratórium bírálja el, majd a kiválasztott és bemutatott művekre szavazhat a közönség az utolsó előadás bemutatása után. A közönség dönti el, ki nyeri el az első, második és harmadik díjat és az azzal járó pénzjutalmat. A drámapályázat első helyezettje 300 000, a második 200 000, a harmadik pedig 100 000 Ft díjazásban részesül. A kiválasztott művek a Literán jelennek meg, a felolvasószínházi előadásokat pedig az Első Magyar Karantén-Színház közvetíti élőben a TRIP-hajó oldalán, ahol azok a későbbiekben is visszanézhetők lesznek.

További részletek az Első Magyar Karanténs-Színházat létrehozó TRIP oldalán és Facebook-oldalán, valamint a Literán és a Litera Facebook-oldalán találhatóak.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.