A WHO szerint nem használ a remdesivir a koronavírus ellen, a cég tiltakozik

2020. október 16., 19:30

Szerző:

Megkérdőjelezte a gyártó Gilead a WHO kutatásának eredményeit, amelyek szerint a remdesivir nevű szer nem segít az új koronavírus okozta betegség miatt kórházban ápoltakon.

A Gilead Sciences Inc. amerikai vállalat a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy szerinte a WHO-kutatás adatai "ellentmondásosak, elhamarkodottak", korábbi kutatások pedig már igazolták a szer előnyös hatásait.

A WHO csütörtöki közlése szerint a Solidarity elnevezésű kutatásuk megmutatta, hogy a remdesivir alig hat, vagy semmilyen hatással sincs a Covid-19-ben szenvedő légzőszervi betegek kórházi ápolásának időtartamára és halálozására a 28 napos vizsgált időszakban.

Ez a vírusellenes szer egyike azoknak, amelyeket Donald Trump amerikai elnök koronavírus-fertőzésének kezelésekor bevetettek. Korábbi kutatások azt mutatták ki, hogy csökkenti a felgyógyulási időt.

A WHO több mint 30 ország 11 266 felnőtt páciense részvételével végezte a kutatást, szerintük a kapott bizonyítékok meggyőzőek voltak. 

A Gilead szerint a remdesivir más vizsgálatai - köztük az is, amely 1062 páciens részvételével placebóval hasonlította össze a szert - kimutatták, hogy a kezelés csökkenti a Covid-19-ből való felépülés idejét.

"A WHO nyilvánosságra hozott adatai nem következetesek, miközben több, véletlenszerűen válogatott résztvevővel, kontrollcsoportokkal végzett, szakértők ellenőrizte tudományos lapokban közölt tanulmányok erős bizonyítékai támasztják alá a rendesivir klinikai hatásosságát" - mondta el a társaság.

A Gilead szerint nem világos, hogy lehet-e perdöntő következtetést levonni a WHO-kutatásból, mivel "különbségek" voltak abban, ahogy az egyes helyszíneken a teszteket végezték, valamint a pácienssek között, akik a szert kapták.

Áprilisban Anthony Fauci, az Egyesült Államok vezető infektológusa azt jósolta, a remdesivir lesz "a szabványkezelés".

A remdesivirt egyébként az emberi testnedvekkel terjedő, lázt, vérzést, hányást és hasmenést okozó ebola kezelésére fejlesztették ki.

A WHO Solidarity tesztsorozata más hatóanyagokat is megvizsgált, és azt állapította meg, hogy alig volt hatásuk a betegek túlélésére és a kórházi kezelés idejének csökkentésére.

(MTI)

 

 

15:49

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.