Letartóztatták Donald Trump legrégebbi tanácsadóját, hét rendbeli bűncselekménnyel vádolják

2019. január 25., 18:03

Szerző:

Igazságszolgáltatás akadályozása, tanúk befolyásolása és hamis nyilatkozattétel vádjával pénteken   letartóztatták Roger Stone politikai tanácsadót, Donald Trump amerikai elnök egyik régi szövetségesét. A tanácsadót a Robert Mueller vezette különleges bizottság vizsgálódásai nyomán összesen hét rendbeli bűncselekménnyel vádolják, valamennyi vádpont összefügg a 2016-os elnökválasztás idején a DNC, a párt vezető szervezete szerverei elleni hackertámadással, amely után a WikiLeaks portál nyilvánosságra hozott elektronikus leveleket. A Mueller-bizottság a 2016-os választás idején a Trump kampánycsapatának tagjai és oroszok közötti esetleges összejátszást vizsgálja.

Stone Trump legrégebbi informális tanácsadója, kapcsolatuk több mint tíz évre nyúlik vissza. Helyi idő szerint péntek hajnalban a Florida állambeli Fort Lauderdale-ben lévő otthonában tartóztatták le az FBI munkatársai és délután már meg is kell jelennie a városi  bírósága előtt. A hajnali letartóztatásról a CNN hírtelevízió közölt videófelvételeket, nem derült ki azonban, hogy ezeket az FBI bocsátotta-e a rendelkezésére, vagy előzetes értesítés nyomán saját operatőre volt jelen a letartóztatáskor. 

Roger Stone
Fotó: AP/Andrew Harnik

A 66 éves férfi korábban cáfolta, hogy bármilyen  törvénytelenséget elkövetett volna, bár egyik korábbi televíziós interjújában utalt arra,  hogy elképzelhetőnek tartja letartóztatását. Ügyvédje, Grant Smith közleményben tudatta, hogy a politikai tanácsadó pontatlan nyilatkozatai feledékenységnek tudhatók be. Az ügyvéd hozzáfűzte: a nyomozók nem találtak adatot az oroszokkal történt összejátszásra, mert akkor vádat emeltek volna ezért. – Ennek semmi köze az elnökhöz és bizonyosan semmi köze a Fehér Házhoz" - mondta újságíróknak Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője újságíróknak. 

Az amerikai sajtóban nyilvánosságra került dokumentumok szerint John Podesta, Hillary Clinton volt demokrata párti elnökjelölt kampányfőnöke - a hackertámadás egyik sértettje - vádolta meg a tanácsadót azzal, hogy hogy előzetesen információi voltak a számítógépes támadásról, Trump választási stábjának pedig elárulta, hogy a WikiLeaks nyilvánosságra akarja hozni Clinton-kampány számára kínos e-maileket, és a nyilvánosságra hozatal időpontjáról is beszélt. A nyomozók szerint az ellopott információk nyilvánosságra hozatala előtt  Stone – aki hivatalosan nem volt Trump választási stábjának a tagja – felvette a kapcsolatot Julian Assange WikiLeaks-alapítóval, Trump választási stábját ugyanis élénken érdekelte, hogy a tényfeltáró szervezet mikor lép. 

A vádirat szerint a politikai tanácsadó hazudott a képviselőház hírszerzési  bizottsága előtti meghallgatáson arról, hogy mi történt közte és Assange között, valamint nem mondott igazat akkor sem, amikor azt állította, hogy erről nincsenek feljegyzései vagy hangfelvételei. A nyomozók szerint Stone felvette a kapcsolatot a Trump-kampány munkatársaival is, és jelezte, hogy Clinton kampányára nézve esetlegesen hátrányos, kártékony információkhoz juthatott a WikiLeakstől. 

 

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.