Ioan Aurel Pop történészt választották a Román Akadémia elnökének

2018. április 5., 20:39

Szerző:

Ioan Aurel Pop történészt, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorát választotta csütörtökön a Román Akadémia elnökévé a tudományos fórum közgyűlése.

A román nemzeti történelemírás egyik legismertebb szerzőjének számító Pop az elnökválasztás második fordulójában 86-56 arányban múlta felül az akadémia főtitkárát, az orvostudományi részlegen tevékenykedő Victor Voicut. Az akadémia elnöki tisztsége Ionel-Valentin Vlad mérnök-fizikus tavaly decemberben bekövetkezett halálával üresedett meg.

A Kolozs megyei Vasasszentivánon (Santioana) született, 63 éves Ioan-Aurel Pop a BBTE történelem és filozófia karán szerzett oklevelet, ahol aztán az oktatói ranglétrát is végigjárta. Több éven keresztül külföldi egyetemeken (az Egyesült Államokban, Franciaországban és Olaszországban) vendégtanárként, 1994-től 1995-ig pedig a New York-i Román Kulturális Intézet igazgatójaként tevékenykedett. 2001-től levelező, 2010-től rendes tagja az akadémiának, több tucat könyv, tanulmány, egyetemi tankönyv szerzője, számos kitüntetés birtokosa. Egyebek mellett a tavaly bővített és javított kiadásban megjelent Erdély Története című kötet társzerzője.

A nemzeti elfogultságát nem titkoló tudós többször keveredett nyílt vitába a mítoszromboló román történetírás élharcosával és legnépszerűbb szerzőjével, Lucian Boiával.

Pop közéleti tevékenysége során többször szót emelt a hivatalos román történelemszemlélettel sokhelyütt összeegyeztethetetlen magyar történetírás tézisei ellen. Öt éve egyike volt azoknak, akik a Hargita megyei tanács megrendelésére készült A székelység története című magyar nyelvű kézikönyv tartalmát kifogásolták.

Tavaly az akadémia újonnan létrehozott - főleg Oroszországgal foglalkozó - Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Laboratóriumának (LARICS) bemutatkozása alkalmával tartott előadásában azt állította, hogy Románia „egy másik szomszédjával, Magyarországgal is információs és kommunikációs háborút visel”. Pop a rendezvényről közölt beszámolók szerint a magyar kormány „románellenes” propaganda-főosztályaként állította be a magyarországi „Trianon 100” nevű kutatócsoportot, amely a békeszerződéssel kapcsolatos ismeretek kiegészítését, összegzését és közzétételét célzó ötéves projektre kapott támogatást.

A Román Akadémia elnökének mandátuma négy évre szól, a tisztségviselő egyszer újraválasztható.

15:49

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.