Döntött az Alkotmánybíróság: felül kell vizsgálnia a Kúriának a lúgos orvos elleni jogerős ítéletet

2020. február 18., 14:46

Szerző:

Elrendelte az Alkotmánybíróság (Ab) a Kúrián a lúgos orvosként ismert Bene Krisztán ügyében 2018 júliusában hozott jogerős ítélet felülvizsgálatát – tette közzé döntését a testület a honlapján

A döntést azután hozták, hogy a Budai Irgalmasrendi Kórház jogerősen 11 éves szabadságvesztésre ítélt egykori vezetője alkotmányjogi panaszt nyújtott be a Kúria ítélete miatt az Ab-hez. Azt kifogásolta, hogy miközben zajlott az ügye, új Büntetőeljárási törvény (Be.) lépett hatályba, ami miatt elesett a valódi felülvizsgálat lehetőségétől, ezért sérült a tisztességes eljáráshoz és a jogorvoslathoz való alkotmányos joga. Indítványában az első-, másod és harmadfokú ítéletei mellett a Be. vonatkozó bekezdéseinek megsemmisítését kérte az Ab-től.

Fotó: Merész Márton

„Az Alkotmánybíróság a bírói döntések elleni alkotmányjogi panaszt visszautasította. (…) Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenessé nyilvánította és megsemmisítette a büntetőeljárási törvénynek az elbírálás alatt lévő, de az új szabályoknak már nem megfelelő másodfellebbezés kizárására vonatkozó átmeneti rendelkezését. Az Alkotmánybíróságnak a konkrét ügyben el kell rendelnie a bírói döntéssel lezárt eljárás felülvizsgálatát, és az alaptörvény-ellenes jogszabály alkalmazását a törvény kötelező előírásánál fogva ki kell zárnia. A felülvizsgálat módját nem az Alkotmánybíróság, hanem a Kúria határozza meg” – áll az Ab közleményében.

Fotó: Merész Márton

Bene Krisztián 2013. március 12-én otthonában támadta meg volt barátnőjét, Renner Erikát, akit műtéteknél használatos altatószerekkel kábított el, nemi szervét és tájékát pedig lúggal maratta szét. A lakást rázárta a kábult áldozatra, és annak telefonjaival illetve számítógépével távozott. Tettének hátterében az állhatott, hogy nem tudta feldolgozni: a nő szakított vele.

A testület hangsúlyozza:

a döntéséből nem következik, hogy a bíróságnak a megismételt eljárásban a kiszabott büntetést csökkentenie vagy mellőznie kellene, ahogyan az sem, hogy Bene szabadlábon védekezhet-e.

Mindezek megállapítása az ítélkező bíróságok és nem az Ab feladata. Az Ab döntése nyomán tehát a Kúriának kell majd döntenie, hogy milyen módon biztosít felülvizsgálatot Bene Krisztiánnak.

 „Innen üdvözlöm 2020-at, az áldozatsegítés évét” – nyilatkozta a hír hallatán Renner Erika az Indexnek.

A nő azt nyilatkozta, nincs meglepve, szomorúnak tartja, hogy míg az ügyvédek és a jogrendszer nagy figyelmet fordít a vádlottak és az elítéltek jogainak védelmére, „az áldozatok jogait lábbal tiporják és nem foglalkoznak velük”. Jellemzőnek tartja a félig agyonvert Orosz Bernadett esetét, akinek a támadója hamarabb indíthat ellene kártérítési pert, amiért megnevezte, mint hogy a saját büntetőpere elkezdődne.

Renner közölte:

ahogy Bene eddigi tárgyalásain, a következőn is jelen lesz.

 

Balogh Péter, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Reziliencia Központjának vezetője volt a Jazzy rádió vendége, aki arról beszélt, hogyan kellene megvédenünk a személyes adatainkat az internetes bankolás vagy a telefonhasználat során. A kibertér is háborús hadszíntérré vált, és a kibertérben végrehajtott támadások a civil lakosság életére is nagy hatással vannak.