Lovász László nem cáfolja, hogy a kormány zsarolja az MTA-t

2019. február 19., 13:52

Szerző:

Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke sem tud egyelőre mit mondani arra, hogy a minisztérium tervei szerinte egy alapítványba szervezik ki az MTA kutatóhálózatát és vagyonát, mert nem látja, hogy az alapítványi forma hogyan lenne alkalmazható az MTA kutatóintézeteire. Azt viszont nem cáfolja, hogy zsarolásnak és méltatlannak érzi a kormánytól az MTA-val szembeni eljárást – mondta a Népszavának adott interjúban.

Lovász László nagyon lényegesnek tartja, hogy hogy az intézetekben továbbra is hosszú távon biztosítva legyen a politikától és a nem odaillő befolyástól független szabad szakmai munka és az ehhez szükséges finanszírozás kiszámíthatósága. Ezért az igazi kérdés szerinte az, miként lehet úgy kidolgozni az együttműködést a kormánnyal, hogy mindenki céljai érvényesüljenek.

Fotó: Merész Márton

Megerősítette, hogy jelenleg is tart a kutatóintézetek átvilágítása, szerinte csak annak eredményeire lehetne alapozni a döntéseket a kutatócsoportok leépítéséről és felfejlesztéséről.

– Bármilyen strukturális változtatásnak feltétele lenne az eredmények ismerete, nem lehet néhány ember véleményére, beszélgetésekre alapozva átszervezni egy ilyen nagy és fontos hálózatot – jegyezte meg.

Elmondása szerint az MTA koncepcióját egyelőre nem véleményezte a kormány. Arra a kérdésre, hogy nem érzi-e úgy, hogy a kormányban már eldöntötték, mi történik az MTA-val, azt felelte, hogy nem tud a kormány szándékairól mit mondani, az MTA átalakítása mellett szóló megalapozott, konkrétumokat tartalmazó érvet a kormány részéről viszont eddig nem hallott.

Megjegyezte, hogy alaptámogatás hiányában pár hónapot át tudnak úgy vészelni, hogy beszerzéseket, kifizetéseket, pályázati kiírásokat elhalasztanak, de az továbbra sem világos, hogy erre miért van szükség, a minisztérium miért tartja vissza az MTA-nak járó költségvetési pénzeket.

Az MTA korábbi elnöke, Pálinkás József nemrég azt nyilatkozta, hogy zsarolás, amit a kormányzat művel az MTA-val.

– Mondjuk úgy, nem cáfolom Pálinkás úr állítását. Egy ilyen lépés méltatlan a kormányhoz és az ország egyik legrégebbi szervezetével szemben is

– kommentálta Lovász László a megjegyzést.

Amennyiben az új pályázati rendszerben nem kapja meg a működéséhez szükségeket az MTA, akkor Lovász László szerint a minisztériumnak és a kormánynak fel kell vállalnia, hogy a nemzeti kincset jelentő intézethálózatot lerombolja, szétdarabolja, megszünteti vagy államosítja. Amennyiben nem tudja biztosítani elnökként, hogy az intézetekben a kutatás tisztességesen, függetlenül folyjék, akkor lemond az akadémia éléről Lovász László.

20:43

A kormány két hetet adott az üzemanyag-kereskedőknek, hogy a régiós országokhoz igazítsák az áraikat. Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke szerint nem mindegy, hogy a KSH mely környező államok árait fogja alapul venni.

18:22

Dobrev Klára szerint megtámadták a közös listára és a közös főpolgármesternek ajánlásokat gyűjtő aktivistákat, amellyel a hatalom egyértelműen jelezte, hogy a végnapjait éli. Orbán Viktor mindeközben meglehetősen máshogy gondolkodik a kormánypártokról, szerinte ugyanis a közelgő választások egyértelmű esélyese a Fidesz-KDNP.

16:30

Hadházy Ákos betekintést kért és kapott a Diákhitel Központ néhány, még Magyar Péter idején megkötött szerződésbe. Az erről szóló posztjában az országgyűlési képviselő kifejtette, az általa látott iratok tartalma felvethetik a büntetőjogi felelősség kérdését, ugyanakkor nem minden információt osztottak meg vele. Magyar Péter külön Facebook-bejegyzésben reagált Hadházy vádjaira.

Visszatér a jellemzően napos, száraz, kora nyárias időjárás április utolsó hétvégéjén; a hőmérséklet csúcsértéke vasárnap már 25 Celsius-fok körül alakul, de a szél sokfelé lesz élénk - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.

A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján április 15. és 21. között 9200-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján csütörtökön közzétett jelentésében. Akut légúti fertőzéssel 132 800 ember kereste fel orvosát. A tájékoztatás szerint az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók 31,6 százaléka gyerek, 33,5 százaléka 15-34 éves, 24,4 százaléka 35-59 éves, míg 10,5 százaléka a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott.