Lazán megcáfolta Orbán Viktort a saját államtitkára, brutálisan nőtt a vendégmunkások száma két év alatt Magyarországon

2019. január 11., 14:44

Szerző:

Összesen 11 ezer munkavállalási engedélyt adtak ki nem az Európai Unió tagállamaiból érkező és külön szabályozás alá nem eső külföldi állampolgároknak 2018-ban a kormányhivatalok és a szakhatóságok - válaszolta Oláh Lajos DK-s parlamenti képviselő írásbeli kérdésére Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium foglalkoztatási államtitkára. A válasz alapján 2017-ben még csak 9274, 2016-ban pedig 6303 engedélyt adtak ki, vagyis növekvő ütemben emelkedik a vendégmunkások száma Magyarországon.

Ráadásul a 11 ezres létszámba nem tartoznak bele a szintén az EU-n kívülről érkező ukrán és szerb állampolgárságú vendégmunkások.

Ők ugyanis egy 2017-es miniszteri rendelet alapján egyes hiányszakmákban (informatikus, mérnök, épületgépész, járművezető, építőipari szakmunkás, varrónő, asztalos, ápoló stb.) már munkavállalási engedély nélkül dolgozhatnak Magyarországon. Az engedély nélküli munkavállalásra jogosult külföldiek 2018-as számát az államtitkár még nem közölte, de azt igen, hogy 2017-ben már 13 056-an voltak, míg 2016-ban még csak 10 553-an.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adataiból az derült ki, hogy a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező munkavállalók közül a románok jöttek a legtöbben tavaly (6553), utánuk az ukránok (3246), majd a britek (868) következtek. A 2018-ban engedéllyel érkezett 11 ezer külföldi munkavállaló nemzetiségi összetételéről szintén nincs adat, de az NFSZ statisztikái szerint tavaly

a kínai (1625) és a vietnami (912) vendégmunkások érkeztek a legtöbben, a számuk három, illetve négyszeresére nőtt egyetlen év alatt.

Ha a trend nem változott, akkor valószínűleg idén is a két ázsiai ország végzett az élen. A harmadik helyen 2017-ben Koszovó állt 710 vendégmunkással. Bodó Sándor államtitkár válaszában egyébként azzal védekezik, hogy a magyar munkaerőpiacot kvóta védi a nem uniós országokból érkező munkavállalóktól, ám a magyar cégek ezt a kvótát messze nem használják ki. Engedélyköteles munkavállalók egyébként csak akkor alkalmazhatóak, ha az adott pozícióra az NFSZ sem magyar, sem uniós állampolgárt nem tudott kiközvetíteni.

Bodó Sándornak a fenti adatsorral egyébként magát Orbán Viktor miniszterelnököt sikerült megcáfolnia, aki a csütörtöki Kormányinfón azt mondta: – Azt az illúziót kell feladnunk, hogy a növekedésünk kizárólag újabb és újabb emberek munkába állásától remélhető. Ez azért illúzió, mert elfogytunk: 4,5-5 milliónyian vagyunk. És miután nem akarunk bevándorlást Magyarországon és nem akarunk tömegesen vendégmunkásokat Magyarországon, nekünk ezzel a méretű gazdasággal kell egy Európa élvonalához tartozó életminőséget biztosítanunk a magyar emberek számára.

Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke és EP-listavezetője közzétette annak a szavazásnak a végeredményét, amelyen eldőlt, hogy kik és milyen sorrendben szerepelnek majd a párt listáján.

Tegyünk világos vállalást: amíg nemzeti kormány áll az ország élén, Magyarország nem lép be az orosz-ukrán háborúba senkinek az oldalán. De ha nem a Fidesz és a KDNP, ha nem a nemzeti erők kezében lenne a kormány, Magyarország már nyakig benne lenne a háborúban - közölte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, a Fidesz-KDNP európai parlamenti választási kampányindító rendezvényén a Millenárison.

Sikeres megállapodást követően adásvételi szerződést írt alá a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt., amelynek értelmében a zárási feltételek sikeres teljesülése esetén 100 százalékos tulajdonosa lesz Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházláncának, a Brendon Holding Kft.-nek - közölte a Mészáros Csoport pénteken.