Tíz év alatt a duplájára nőttek a fizetések az ITM államtitkára szerint

Hat százalékkal nőtt a reálkereset az első tíz hónapban, 2013 óta töretlen az emelkedése - mondja az államtitkár.

2021. január 6., 11:45

Szerző:

Nemzetgazdasági szinten a bruttó és a nettó keresetek 9,7 százalékkal növekedtek 2020. január-októberben, az októberi növekedés 8,8 százalékos volt. A fogyasztói árak átlagosan 3,5 százalékos növekedését figyelembe véve ez a reálkeresetek 6 százalékos emelkedését eredményezte az előző év azonos időszakához képest - mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb kereseti adatait értékelve.

A minisztérium közleménye hangsúlyozza: a legfrissebb statisztikák alapján 2013 eleje óta, 94 hónapja töretlen a reálkeresetek emelkedése Magyarországon. 2020. január-októberben a tíz évvel azelőttihez képest a bruttó keresetek 97 százalékkal, a nettó keresetek kedvezmények nélkül 99,7 százalékkal, a családi kedvezménnyel számolt nettó keresetek pedig 106,4 százalékkal emelkedtek. "A bérek tehát a múlt évtized eleje óta megkétszereződtek hazánkban, a foglalkoztatás folyamatos bővülésével együtt jelentősen javítva a magyar családok életminőségét" - emelte ki Bodó Sándor.

A versenyszférában a vizsgált hónapokat tekintve a bruttó és a nettó bérek átlagosan egyaránt 9,5 százalékkal (októberben 9,4 százalékkal) nőttek az előző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy a piaci szférában a vírusválság ellenére folytatódott a bérek jelentős emelkedésének tendenciája. Több mint 7 százalékos reálbér-növekedés következett be az építőipar és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, 6 százalékot meghaladó pedig a kereskedelem, gépjárműjavítás ágakban. A versenyszféra legjobban fizető ágazatai továbbra is a pénzügyi szektor 700 500 forinttal, az információ és kommunikáció 667 200 forinttal, és az energetika 640 400 forinttal - emelte ki az ITM.

A világjárvány hatására a legtöbb ágazat jelentős keresletcsökkenést él át, amelynek következtében a vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága mérséklődött, ugyanakkor a foglalkoztatottak száma 4,5 millió környékén stabilizálódott. A koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásait mérsékelték és mérsékelik a kormány Gazdaságvédelmi akciótervben hozott intézkedései, egyebek mellett a különböző bértámogatások, amelyek a munkahelyek megvédése mellett újak létrehozására is ösztönöztek - hangsúlyozta a közlemény.

 

 

Hadházy Ákos betekintést kért és kapott a Diákhitel Központ néhány, még Magyar Péter idején megkötött szerződésbe. Az erről szóló posztjában az országgyűlési képviselő kifejtette, az általa látott iratok tartalma felvethetik a büntetőjogi felelősség kérdését, ugyanakkor nem minden információt osztottak meg vele. Magyar Péter külön Facebook-bejegyzésben reagált Hadházy vádjaira.

Visszatér a jellemzően napos, száraz, kora nyárias időjárás április utolsó hétvégéjén; a hőmérséklet csúcsértéke vasárnap már 25 Celsius-fok körül alakul, de a szél sokfelé lesz élénk - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.

A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján április 15. és 21. között 9200-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján csütörtökön közzétett jelentésében. Akut légúti fertőzéssel 132 800 ember kereste fel orvosát. A tájékoztatás szerint az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók 31,6 százaléka gyerek, 33,5 százaléka 15-34 éves, 24,4 százaléka 35-59 éves, míg 10,5 százaléka a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott.