Keljfeljancsi: Kontinensre kiterjedő szabályozással lehetett volna megfékezni a vírust az immunológus szerint

Az egyes országoknak össze kellett volna fogni.

2021. január 28., 09:58

Szerző:

Fiala János a Keljfeljancsi csütörtöki adásában folytatta szerdai beszélgetését Duda Ernő immunológussal. A műsorvezető szerint a pandémia eleje óta fejetlenség van a kommunikációban, a politikában a világban. Mint mondta, az első hullám után, amikor kutatásokra támaszkodva a tudósok jelezték, hogy nem sok fertőzött volt itthon, az emberek elengedték magukat. Később, mikor már valóban elkezdett terjedni a vírus, akkor pedig a „jön a farkas” felkiáltás már nem hatott, szkeptikusabbak lettek. 

Mivel azonban a politika továbbra sem változtatott a kommunikáción, a vírusról való gondolkodás nem javult, a helyzet szerinte csak rosszabb lett. „A tájékoztatás teljes csődje van” - mondta az akkori és a mostani helyzetre utalva. 

Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem orvosi karának professor emeritusa kérdésre elmondta, mit gondol a helyzetről. Szerinte a koronavírus - noha nagymértékben megnehezítette az életünket - nem okozott akkora pusztítást, mint amekkorát korábbi betegségek okoztak. 

„Azt hiszem, és nyomatékosítom, hogy az emberiségnek elképesztő mázlija van azzal, hogy egy ilyen kevéssé ragályos és ilyen kevéssé halálos ez a vírus. Ennél vannak jobban terjedő és halálosabb vírusok. Úgy érzem, nagyon finom lecke volt a természet részéről, hogy figyelmeztetett bennünket, hogy készüljünk fel ennél ragályosabb és pusztítóbb helyzetekre” - mondta Duda. 

Fialát meglepte a válasz. „Ha a főpróba rossz, nem baj, majd az előadás jól sikerül?” - kérdezte. 

Duda kifejtette, száz éven keresztül a Covidhoz fogható járvány nem volt a világon, „az a téves nézet uralkodott el az emberekben, hogy a modern orvostudománynak köszönhetően ez nem fordulhat elő. Túlzott optimizmus volt bennünk” - mondta. Hozzátette, Kínában azért tud sikeresebb lenni a védekezés, mivel óriási ország lévén egységes szabályrendszert alkalmaznak. 

„Európa hülyébbnél hülyébb megoldásokat csinál” - mondta Duda. Hozzátette, Európa egészének, tehát kontinentális szinten kellett volna egységes döntéseket hozni, hogy hatékonyan megfékezzük a járványt. Példákat is hozott. 

„Január közepén kellett volna lezárni a reptereket, vagy csak úgy átengedni a Kínából érkező utasokat, hogy ellenőrzik őket. Január közepén karanténba kellett volna vonulni annak, aki onnan jön” - mondta. Kifejtette, Olaszországban sok kínai származású ember él, ezért terjedhetett el ott a leghamarabb. Ha pedig már januárban egységes döntések születtek volna Európában, kisebb lett volna a baj.  

Fiala hosszan fejtegette véleményét a vakcinahelyzetről is. Mint mondta, nem érti mi iránt kellene bizalommal lenni, hiszen a vakcináció tekintetében mindenki mást mond.

„Az Egyesült Államok egyik legjelentősebb kutatója azt kérte a politikusoktól, hogy maradjanak ki ebből az egészből” - mondta Duda, hozzátette, ez szerinte sehol a világon nem sikerült. 

Kérdésre, hogy bízhatunk-e az orosz vagy a kínai vagy más egyéb vakcina hatásában, Duda Ernő azt javasolta, „mindenki olyan vakcinával oltassa be magát, amit az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is jóváhagyott”. 

A beszélgetés egyébként kissé fagyos hangulatban telt, később Fiala újra felhívta Dudát a műsorban, hogy a teremtett feszültségért bocsánatot kérjen. Bocsánatot is nyert.

 

 

 

Balogh Péter, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Reziliencia Központjának vezetője volt a Jazzy rádió vendége, aki arról beszélt, hogyan kellene megvédenünk a személyes adatainkat az internetes bankolás vagy a telefonhasználat során. A kibertér is háborús hadszíntérré vált, és a kibertérben végrehajtott támadások a civil lakosság életére is nagy hatással vannak.