Balog Zoltán szavait is bevésték örökérvényű idézetként a reformáció nagyjainak márványszobrába

Biblia idézetek mellé.

2018. szeptember 27., 10:25

Szerző:

Balog Zoltán, az emberi erőforrások volt miniszterének neve és egy tőle származó idézet is felkerült egy általa felavatott szoborcsoport márványból készült központi részére, így Balogot a reformáció nagyjai, Luther, Kálvin és Bocskai István alakjai fogják körül - értesült a Népszava.

A napilap szerint a reformáció ötszázadik évfordulója alkalmából, tavaly ősszel adták át Budapest XVI. kerületében, Sashalom és Rákosszentmihály határánál, a hivatalos megfogalmazás szerint „Közép-Európa legnagyobb reformációs emlékhelyét”. Itt avatták fel Bocskai István, Kálvin János és Luther Márton bronzból készült egész alakos szobrát, R. Törley Mária alkotását. A szoborállítást Szatmáry Kristóf fideszes képviselő kezdeményezte, ennek érdekében alapítványt is létrehozott.

Fotó: Wikipédia

Közös felelősségünk, hogy meglátszódjon Magyarországon, hogy itt keresztények élnek – jelentette ki az avatási ünnepségen Balog Zoltán, aki akkoriban még az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője volt. Az országgyűlési választás után aztán megvált miniszteri tisztségétől, majd parlamenti mandátumától is. Visszatért a református lelkipásztori szolgálathoz, de a közéletet sem hagyta el teljesen: a fideszes Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnöke és a miniszterelnök romaügyi biztosa maradt.

A Reformátorok terén lévő szobrok talapzatán bibliai idézetek olvashatók. A kompozíció fókuszában lévő, gömb alakú miniszökőkút márványból készült káváján már az avatáskor olvasható volt egy idézet, de a Népszava szerint csak utólag, jóval az avatás után került fel mellé a szerző, vagyis Balog Zoltán neve.

Tartsd meg a hitet, újítsd meg és erősítsd meg a hitet, és akkor ez a hit megtart téged!

- hangzik a volt miniszter delejező, örökérvényű bölcsessége.

– Az én döntésem volt – nyilatkozta az önmagát egyébként katolikus szobrászművészként aposztrofáló R. Törley Mária, akit arról kérdeztünk, hogyan és miért került az emlékműre Balog Zoltán neve. „A gömb a Földet szimbolizálja, a forrás az Isten, aki megtisztítja a glóbuszt ”– mondta a művész az alkotás jelképrendszeréről.

Balog Zoltán kérdésre válaszolva elmondta: „A Közép-Európa legnagyobb reformáció-emlékművének alapkőletételekor elmondott beszédem idézett mondatát a művész, R. Törley Mária fel kívánta vésni a talapzatra, s ehhez engedélyemet kérte. Ez a szándék nekem nagyon megtisztelő volt, így szívesen hozzájárultam a mondat feltüntetéséhez. Az emlékművet állító kuratórium ebben őt támogatta” - hangzik a közlemény.

Balogh Péter, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Reziliencia Központjának vezetője volt a Jazzy rádió vendége, aki arról beszélt, hogyan kellene megvédenünk a személyes adatainkat az internetes bankolás vagy a telefonhasználat során. A kibertér is háborús hadszíntérré vált, és a kibertérben végrehajtott támadások a civil lakosság életére is nagy hatással vannak.