Angyalföld lendületben – Kisegítik az alulfinanszírozott egészségügyet

Még ebben a mindent államosító rendszerben is van módja egy településnek arra, hogy kulcsfontosságú területeken javítsa a helyben élők közérzetét. Ilyen terület például az egészségügy, amely a fővárosi Angyalföld egyik kiemelt fejlesztési terepe. Céljuk, hogy a XIII. kerület lakosainak egészségi mutatói belátható időn belül érzékelhetően javuljanak. Szponzorált tartalmunkban az önkormányzat ezirányú erőfeszítéseit vesszük számba a teljesség igénye nélkül.

2019. június 23., 18:00

Szerző:

Már a főpolgármesteri előválasztás kapcsán is szóba került, hogy egy önkormányzat – adott esetben Budapest – mit kezdhet az egészségüggyel. Vannak, akik szerint vissza kell követelniük a kórházakat, de ennek nincs semmilyen realitása. Viszont akadnak olyan települések, illetve településrészek, amelyek minden törvény adta és elérhető lehetőséget megragadnak annak érdekében, hogy területükön fejlesszék az ellátást.

Az persze nagyon nem mindegy, hogy mi a kiindulópont: Angyalföld önkormányzata például a Lendületben program részeként már hosszú évekkel ezelőtt azt tűzte célul, hogy javítja a kerületben élők egészségi mutatóit, megelőzi az elkerülhető betegségeket, illetve halálozásokat, a kerületi intézményrendszert pedig az igényekhez igazítja. Ehhez az ambícióhoz rendelték a saját eszközeiket, így a beruházások nem véletlenszerűek, hanem egy nagyon is tudatos folyamat részei.

Fotó: Merész Márton

Elsősorban a népbetegségek kiszűrésére és kezelésére koncentráltak. Elindítottak például egy speciális és országosan is egyedi stroke-szűrő-programot, amelyhez megvásároltak egy UH-készüléket – ezzel az önkormányzat egészségügyi szolgálata a háziorvosi rendelőkbe vitte a szűrés lehetőségét. Szintén a prevenció részeként – az önkormányzat anyagi támogatásával – egyedi elbírálás alapján megtörténik a fiúk HPV elleni vakcinációja is. Ennek az a jelentősége, hogy a HPV-t hosszú időn keresztül „női” betegségek létrehozójának gondolták, de azóta kimutatták, hogy férfiak esetében számos szájüregi és urológiai daganat kialakulásában szerepet játszik. Szintén az önkormányzat finanszírozza a csecsemők és kisdedek súlyos hasmenést okozó rotavírus-fertőzés elleni oltását is. A kerület részt vállal a drogprevencióból is, helyi kábítószerügyi egyeztető fórumot és védőnői szolgálatot működtet.

Az egészségügyi fejlesztési program legfontosabb állomása azonban a Visegrádi utcai szakorvosi rendelő teljes felújítása és az új MR/CT vizsgálati centrum kialakítása volt. Az ilyen vizsgálatokra beutalt kerületi lakosok folyamatosan jelezték ugyanis, hogy nagyon sokat kell várakozniuk, ezért a kerület – az ezt támogató szakmai kollégiumi állásfoglalással felvértezve – állami támogatást szeretett volna a szükséges gépek beszerzéséhez, azok működtetéséhez, de kérelmüket elutasították. Így többfordulós, nemzetközi tenderen az önkormányzat maga szerezte be a gépeket, kialakította az MR/CT vizsgálati centrumot, és önerőből működteti. A beruházás csaknem egymilliárd forintba került. A vizsgálatokat végző egészségügyi konzorcium – a helyi egészségügyi szolgálattal megkötött szerződés keretében – hetente 127 kerületi lakos CT-, illetve 74 kerületi lakos MR-vizsgálatának elvégzését vállalta térítésmentesen. A kerületi lakosok vizsgálatán kívüli további géphasználat számát és díját a közbeszerzésen nyertes működtető cég szabadon és önállóan állapíthatta meg. Koncepcionális cél a CT-vel történő tüdőszűrés vagy cardio-CT-vizsgálat elérése, amire korábban csak egyes fővárosi, illetve megyei szívcentrumokban volt mód. Idetartozik, hogy a kerület a Szegedi úti szakrendelőben forrást biztosított a radiológiai berendezések cseréjére – erre 200 millió forintot fordítottak.

Az önkormányzat felújíttatta a Nővér utcai és az Esküvő közi háziorvosi rendelőket is. Most azt tervezik, hogy a kerület valamennyi háziorvosi rendelőjét, illetve több házi gyermekorvosi rendelőt defibrillátorokkal látnak el.

Az egynapos sebészeti rendszer a XIII. kerületben 2007-től működik. Az érintett orvosi szakterületek: sebészet, ortopédia, szemészet, fül-orr-gégészet, urológia, nőgyógyászat. Az önkormányzat azt tervezi, hogy bővíti ezek körét a kézsebészeti műtétekkel, érsebészeti beavatkozásokkal, valamint a traumatológiai műtéti eljárások bevezetésével. Az ezen tervet tartalmazó egészségügyi megvalósíthatósági tanulmány még idén elkészül annak érdekében, hogy a társadalombiztosítás fogadja be az új szakmákat.

Lassú javulás

A kerületi demográfiai mutatók kedvezők, a lakosság száma nő. A kerületi lakásépítésnek, valamint annak köszönhetően, hogy számos fiatal vágyik ide, a születések száma tartósan 1100 fölé emelkedett, s megváltozott a lakosság korosztályos összetétele is. A korosztályok változására érzékenyen kell reagálnia a kerületi egészségügynek is. Az előző, 2013-ban rögzített adatokhoz képest a magas vérnyomás, zsíranyagcsere-, gyomor- és bélbetegségek, valamint a szívkoszorúér betegségei tekintetében nincs érdemi változás a kerületben élők közt, míg a cukorbetegség, a csontállomány betegségei, valamint az idült légzési betegségek tekintetében enyhe növekedés tapasztalható, ami nem romlást jelent, hanem azt, hogy a kerületi egészségügy prevenciós tevékenységének következtében a megelőzés és az időben történő felismerés hatására új betegek kerülnek be az ellátórendszerbe. A kerületben élő gyermekek közt kis mértékben csökkent a légúti betegségek, az ér- és vérképzőszervi betegségek száma. Csökkent a bőrgyógyászati betegségben, vérszegénységben szenvedők száma is. Az endokrin, táplálkozási és anyagcsere-betegségben szenvedők száma érzékelhetően, 128 fővel kevesebb, mint 2013-ban volt.

2019-ben 112 millió forintos önkormányzati támogatás biztosítja a lakosság ellátását. A szinte valamennyi szakterületre kiterjedő fejlesztések közül kiemelendő az urológiai betegségek kezelésére szolgáló prosztata-termoterápiás készülék, a fizioterápia high-tech mágnesterápiás berendezése.

A tervezett fejlesztések sorában kiemelt fontosságú egy speciális, a tumort megelőző endoszkóprendszer beszerzése. Jelenleg ilyen vizsgáló eljárás csak néhány nagy kórház gasztroenterológiai osztályán és rendkívül drága magánintézményeknél érhető el.

Az önkormányzat 2021-ig 136 millió forintot biztosít a reumatológia, a gasztroenterológia, a sebészet és a radiológia területének fejlesztésére, míg 2020-ban a traumatológiára, a nőgyógyászatra, az urológiára, a gyógytornára és a fizioterápiára koncentrálnak. E célra több mint 71 millió forintot adnak. 2021-ben a fül-orr-gégészet, a sebészet, az ortopédia és a fizikoterápia területének fejlesztése jön el, ehhez 257,6 millió forintot biztosít a kerület. Ugyanakkor a már elhasználódott eszközök pótlására még az idén – az egynapos sebészetet és a nőgyógyászatot érintően – 53 millió forintot adnak, 2020-ban a fül-orr-gégészet, a fizikoterápia, illetve az egynapos sebészet területére pedig 22 millió forintot. 2021-ben a kardiológia, a fogszabályozás, a fül-orr-gégészet, a szemészet és az egynapos sebészet eszközpótlása jön el: ezt 21 millió forinttal támogatják.

Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke és EP-listavezetője közzétette annak a szavazásnak a végeredményét, amelyen eldőlt, hogy kik és milyen sorrendben szerepelnek majd a párt listáján.

Tegyünk világos vállalást: amíg nemzeti kormány áll az ország élén, Magyarország nem lép be az orosz-ukrán háborúba senkinek az oldalán. De ha nem a Fidesz és a KDNP, ha nem a nemzeti erők kezében lenne a kormány, Magyarország már nyakig benne lenne a háborúban - közölte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, a Fidesz-KDNP európai parlamenti választási kampányindító rendezvényén a Millenárison.

Sikeres megállapodást követően adásvételi szerződést írt alá a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt., amelynek értelmében a zárási feltételek sikeres teljesülése esetén 100 százalékos tulajdonosa lesz Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházláncának, a Brendon Holding Kft.-nek - közölte a Mészáros Csoport pénteken.