A nagy fogadkozások ellenére egyre csak hízik a bürokrácia Magyarországon

A kormány több éve azt hangsúlyozza, hogy a kormányzati struktúra átszervezésével elérhető, hogy a dolgozók jelentős számban menjenek át a közszférából a versenyszférába. Ennek érdekében átszervezték a kormányzati háttérintézményeket. A vezetői szintek valóban csökkentek, de a költségvetési szerveknél foglalkoztatottak száma nem.

2018. október 3., 15:55

Szerző:

A tavalyi év költségvetésének zárszámadásából kiderül, hogy 2017-re a központi költségvetés által foglalkoztatottak száma 560 ezer főre nőtt. Ez 4 ezerrel több, mint a 2016-os szám. Annak ellenére, hogy több háttérintézményt is összevontak, a bürokrácia csökkenése nem érződik – írja elemzésében a Policy Agenda.

A gazdasági válság óta 315 ezerrel nőtt a költségvetési szerveknél foglalkoztatottak létszáma. A növekedés jelentős része abból fakad, hogy a kormány magához vonta az egészségügyi intézmények és a közoktatási rendszer irányítását. Ezáltal a korábbi „önkormányzati dolgozók” hirtelen kormányzati alkalmazottak lettek.

A 2014-hez viszonyított növekedés (25 ezerrel több foglalkoztatott) mögött leginkább a közalkalmazottak körének növekedése áll, mivel 21 ezerrel többen dolgoztak tavaly ilyen státuszban. 

2010-ben a köztisztviselők, kormánytisztviselők és közalkalmazottak között 12,6 ezer vezető volt, akiknek a rendszeres személyi juttatásai 69 milliárd forintot tettek ki (ehhez még hozzá kellene számítani a nem rendszeres juttatásokat, de ennek összegét nem közölte a kormány).

Forrás: Policy Agenda

Ugyanezen kör létszáma 2017-ben 17,8 ezer volt, és már 119,7 milliárd forintot vittek el a közös büdzséből. A kormányzati struktúra átszervezése annyiban látszik, hogy az elmúlt évekhez képest valóban nagyjából ezerrel csökkent a vezetői szinteken dolgozók létszáma, így több ötezerrel a 2010-esnél.

A kormányzati „felső vezetésre” (miniszterelnök, miniszterek, kormánybiztosok, miniszterelnöki biztosok, miniszteri biztosok, államtitkárok) elköltött rendszeres személyi juttatásokra kifizetett pénz a 2014. évi 3,6 milliárd forintról tavaly 4,2 milliárd forintra nőtt.

A költségvetési szerveknél foglalkoztatottak létszáma kapcsán a kormány azt is közli, hogy mennyi állami alkalmazott fizetése származik közvetlenül az Európai Uniótól. (Ez a létszám a határozott idejű foglalkoztatottakat jelenti, és az év végi záró létszámot közlik.)

A téma azért is lehet érdekes politikailag, mivel a 2014-es bálványosi beszédében Orbán Viktor az illiberális demokráciáról elmondottak mellett azt is megfogalmazta: „Azt láttam, hogy azok az emberek (…), akik azzal foglalkoznak, hogy az Európai Unióból Magyarországnak járó (…) gazdaságfejlesztési vagy társadalomépítési források fölött rendelkeznek, a fizetésüket közvetlenül az Európai Unióból kapják. Vagyis Magyarországon egy területenkívüliség jött létre.”

Hiába intézett támadást azonban ezen foglalkoztatás ellen a miniszterelnök, 2014-2017 között éves átlagban 5800 munkatársat foglalkoztattak ebből a forrásból, és 9,9 milliárd forintba került az ő bérük. Így egyelőre nem sikerült megszüntetni azt az állapotot, amelyet a miniszterelnök kifogásolt.

Marad az átlagosnál hűvösebb idő a hétvégén is: a hőmérséklet csúcsértéke 11-18 Celsius-fok között alakul, és hajnalban visszatérnek a gyenge fagyok. A szél erős, olykor viharos lesz és többfelé lehet eső, zápor, akár zivatar - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.

Nem sok jóval kecsegtet az időjárás: marad az április első felének megfelelő hőmérséklet és éjszakánként talajmenti, a fagyzugos helyeken gyenge fagyok veszélyeztetik a gyümölcstermést - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.