Láthatatlan vendégek – Béres Ilona és Fodor Tamás jutalomjátéka

2018. május 28., 07:15

Szerző:

Fotó: Semsei Eszter

Ionesco 1952-ben írta egyik leghíresebb abszurd egyfelvonásosát, A székek című tragikus tréfáját. Ebben egy idős, gazdag házaspár egy szigeten, toronyba zárkózva él, távol az emberiségtől, amely talán már nem is létezik. Az öregember halála előtt még szeretné utolsó üzenetét, misszióját elmondani a világnak. Rengeteg vendéget hívnak, megérkezik a császár is: csakhogy a vendégek láthatatlanok, a két öreg üres székekkel pakolja tele a színpadot. Várják a szónokot is, aki helyettük megfogalmazza az élet értelmét. A szónok azonban egy majomszerű állat, artikulálatlan hangokon makog.

Ionesco darabját a Magyar Színházban mutatták be április végén. Rendezője Szabó K. István, korábban a székelyudvarhelyi, nagyváradi színházak művészeti vezetője volt, 2015 óta Budapesten él. A Magyar Színházban a múlt évadban rendezte meg a Júlia című monodrámát, s már akkor felvetődött: olyan művet is be kellene mutatni, amely méltó feladat lehetne Béres Ilona számára. A rendező a 168 Órának elmondta, ezért is választotta A székeket, és Béres Ilona partnerének Fodor Tamást kérte fel.

– Ők ketten még soha nem játszottak együtt, és nagyon örülünk, hogy sikerült összehozni a találkozásukat, ami azért is izgalmas, mert teljesen más színházi pálya áll mögöttük. Fodor Tamás a Stúdió K vezetője volt, markáns független színházi múltja van. Béres Ilona sokáig a Nemzetiben és a Vígszínházban lépett fel. Első szóra vállalták a közös munkát, hihetetlen alázattal és egymás iránti kíváncsisággal dolgoztak. Hatalmas a szakmai rutinjuk, ugyanakkor, mint az igazi nagy művészek, tudnak gyermekké is válni, vállalják a játék kockázatát. E nélkül nem lehet hitelesen megszólalni a színpadon – tette hozzá Szabó K. István.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.