Francia becsületrendet kapott Baán László

A Szépművészeti Múzeum főigazgatóját a két ország közötti kulturális kapcsolatok előmozdításáért tüntették ki.

2017. szeptember 28., 09:03

Szerző:

A francia–magyar kulturális kapcsolatok fejlesztése terén végzett munkájáért a francia Becsületrend lovagi fokozatával tüntették ki Baán Lászlót, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria főigazgatóját, tájékoztatta közleményében az intézmény csütörtökön az MTI-t.

A Francia Köztársaság elismerését Éric Fournier, Franciaország magyarországi nagykövete szerdán adta át a budapesti nagyköveti rezidencián Baánnak a Franciaország és Magyarország közötti kulturális cserekapcsolatok előmozdítása iránti elkötelezettségéért, amelynek hatására a francia és a magyar kulturális intézmények közötti együttműködés egészen kivételes fejlődésnek indult. A közlemény emlékeztetett rá, hogy Baán  igazgatóként nagy hangsúlyt helyezett a magyar–francia kapcsolatok erősítésére, amit számos, Magyarországon és Franciaországban megrendezett, kiemelkedő jelentőségű tárlat is jelez. A Baán által vezetett gyűjtemények – a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria – több önálló kiállítással mutatkozhattak be a legrangosabb párizsi múzeumokban.

„A Musée d’Orsay-ban 2013-ban nyílt az Allegro Barbaro. Bartók Béla és a magyar modernizmus 1905–1920 című kiállítás, 2008-ban a Louvre adott otthont a Szépművészeti grafikai anyagából válogatott, Reneszánsz és a manierizmus Németalföldön című kiállításnak, 2016-ban pedig Remekművek Budapestről címmel mutatkozott be egy válogatás a Szépművészeti és a Nemzeti Galéria fő műveiből a párizsi Musée du Luxembourgban” – idézte fel a közlemény, a magyar kulturális diplomácia jelentős sikereként értékelve a tárlatokat.

A franciaországi sikerek mellett az elmúlt években a magyar közönség sok fontos, francia tematikájú vagy francia múzeumokkal együttműködésben létrehozott kiállítással találkozhatott.

2016-ban a Picasso életművét átfogó tárlatot (Alakváltozások, 1895–1972), 2014-ben Toulouse-Lautrec, 2013-ban Chagall (Háború és béke között), 2012-ben Cézanne (Cézanne és a múlt), valamint Daumier (Így éltek ti), 2009-ben pedig Gustave Moreau művészetét bemutató tárlatot (Mítoszok földjén) tekinthettek meg a látogatók Budapesten.

A Magyar Nemzeti Galériában Monet, Gauguin, Szinyei Merse, Rippl-Rónai, valamint a Rippl-Rónai és Maillol. Egy művészbarátság története címmel, a Szépművészeti Múzeumban pedig Degas-tól Picassóig címmel rendeztek kiállítást Baán vezetése alatt.

A közlemény arra is kitért, hogy az elmúlt években olyan jelentős, Franciaországban alkotó vagy egykor ott dolgozó magyar művészek is bemutatkoztak a Szépművészetiben, valamint a Nemzeti Galériában, mint Hollán Sándor, Pán Márta és Rozsda Endre.

2011-ben Baán már részesült egy rangos francia kitüntetésben, akkor a Francia Köztársaság Művészeti és Irodalmi Rendjének lovagi fokozatát vehette át.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.