A második hazáját is végleg elveszítette az ambiciózus grúz exállamfő

2018. február 21., 22:28

Szerző:

Három évre megtiltották a beutazást Ukrajnába Miheil Szaakasvili volt odesszai kormányzónak, egykori georgiai elnöknek – erősítette meg az Ukrajinszka Pravda hírportálnak szerdán Oleh Szlobogyan, az ukrán országos határőrszolgálat szóvivője. Előzőleg maga Szaakasvili adott hírt a Facebookon arról, hogy kitiltották Ukrajnából.

A szóvivő közlése szerint a lengyel határnál lévő, nyugat-ukrajnai mosztiszkai határőrosztag parancsnoka hozta meg a hatáskörébe tartozó döntést, amely alapján Szaakasvili 2021. február 13-ig nem léphet be Ukrajnába. A határozatot azzal indokolta, hogy a volt kormányzó tavaly szeptember 17-én a jogszabályok megsértésével lépett be az országba. Szaakasvili – aki hontalanná vált, miután megfosztották ukrán állampolgárságától – az útlevél-ellenőrzést mellőzve, a határállomásra erőszakkal betörő hívei gyűrűjében lépett be Lengyelországból Ukrajnába. 

Szaakasvilit február 12-én őrizetbe vették egy kijevi étteremben, és még aznap kitoloncolták Ukrajnából Lengyelországba. Jelenleg már Hollandiában van holland állampolgárságú feleségével. A múlt héten úgy nyilatkozott, hogy le szeretne telepedni Hollandiában, de tett olyan kijelentéseket is, miszerint vissza kíván térni Ukrajnába.  Az ukrán ügyészség ugyanakkor azzal is meggyanúsította a volt grúz elnököt, aki Ukrajnában ellenzéki pártot vezet, hogy erőszakos hatalomátvételre készült az országban a 2013-2014-es kijevi Majdan-tüntetésekkel megbuktatott Moszkva-barát ukrán vezetés - az Oroszországba menekült Viktor Janukovics posztjáról leváltott volt ukrán elnök - környezetével együttműködve. 

Szaakasvilit - aki kilenc éven át, 2013-ig volt Grúzia államfője - 2015-ben Petro Porosenko ukrán elnök Odessza megye kormányzójává nevezte ki, és ukrán állampolgárságot adományozott neki, ami miatt lemondott georgiai állampolgárságáról. Később azonban összekülönbözött Porosenkóval - akit korrupcióval vádolt meg -, 2016-ban távozott posztjáról és ellenzéki pártot alapított Ukrajnában Új Erők Mozgalma néven. Válaszul viszont 2017 nyarán az elnök megfosztotta őt ukrán állampolgárságától. 

A volt kormányzó tavaly őszig külföldön tartózkodott, majd szeptemberi visszatérése után pártjával számos kormányellenes tüntetést szervezett az ukrán fővárosban. 

Kijevben már tavaly december 8-án is őrizetbe vették Szaakasvilit, bár ez csak második nekifutásra sikerült, előtte pár nappal ugyanis hívei kiszabadították a rabszállító autótóból. A bíróság december 11-én viszont szabadlábra helyezte a főügyészség által ellene indított eljárás lezárulásáig.

 Szaakasvilit január elején, amíg Ukrajnában tartózkodott Grűziában hivatali visszaélés vádjával három év szabadságvesztésre ítélték. Kijev azonban az elmúlt években Tbiliszi többszöri kérésére sem adta ki.

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.