A katalán elnök szerint a madridi kormány a diktatúra óta legrosszabb támadást indította az autonómia ellen, ők védekezni fognak

2017. október 21., 23:18

Szerző:

A katalán parlament összehívását jelentette be szombat esti televíziós beszédében Carles Puigdemont katalán elnök, hogy megvitassák és eldöntsék a választ a spanyol kormány Katalóniában tervezett intézkedéseire.

A spanyol kormány szombati rendkívüli ülésén döntött arról, hogy az alkotmány 155-ös cikke alapján, törvény és alkotmánysértésre hivatkozva kezdeményezi a katalán kormány feloszlatását és előrehozott parlamenti választások megrendezését Katalóniában. Erről a jövő pénteken szavaz a spanyol parlament.

Carles Puigdemont katalán elnök (b2) tüntetők között szombaton két katalán függetlenségpárti vezető őrizetbe vétele elleni tiltakozáson
Fotó: MTI/AP/Emilio Morenatti

Pugdemont szerint az „önrendelkezésük megsemmisítésére” irányuló támadást nem fogadhatják el. Mint mondta, a spanyol kormány a Spanyol Szocialista Munkáspárt és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális párt támogatásával Francisco Franco diktátor óta a „legrosszabb támadást” mérte Katalónia intézményeire és népére. Puigdemont szerint a demokratikus hozzáállással összeegyeztethetetlen, hogy a spanyol kormány önhatalmúlag, illegális módon a katalán népakarat képviselőjévé nyilvánította magát. Az állam megsértette a katalánok önrendelkezését és demokratikus akaratát. „Össze kell fognunk, hogy megvédjük intézményeinket” - hangsúlyozta. A katalán elnök beszéde egy részét spanyol nyelven mondta el a „spanyol demokratákat” megszólítva, és elítélte mindazt azt a kárt, amit a demokráciának okoz a spanyol kormány döntése.

Majd angolra váltva üzenetet intézett Európa vezetőihez és lakóihoz: „Ha az értékek veszélyben vannak Katalóniában, akkor szintén veszélyben vannak Európában.” Véleménye szerint a 155-ös cikk ellentétes az európai polgárság sokszínűségével. Nem bűncselekmény, hogy egy nemzet demokratikus formában dönt jövőjéről. Demokratikus és békés Európát akarunk - mondta, és beszédét azzal zárta: „Éljen Katalónia!” Európa egyébként nem rajong túlságosan a katalán függetlenség ötletéért. Franciaország jelezte, hogy nem ismerne el egy Spanyolországtól egyoldalúan elszakadó katalán államot, az EU pedig hivatalosan belügynek tekinti a kérdést.