Vége a kampánynak, folytatódik a közmunka-program szűkítése

2018. április 25., 07:02

Szerző:

A közmunka-programok beindulása általában február és április közötti időszakra esik, ezen belül is az igazi berobbanás márciusban esedékes: ekkor nyitják meg a legtöbb új lehetőséget. A korábbi években nem volt ritka, hogy akár 230 ezernél is több új (támogatott és nem támogatott) munkalehetőség nyílt meg egyetlen hónap alatt – persze több mint 90 százaléka ezeknek közmunkás állás volt.

Idén azonban 38,5 ezerrel kevesebb közmunkás pozíció nyílt meg, mint 2017 első három hónapjában – hívta fel a figyelmet az mfor.

Akkor több mint 227 ezer állás várt betöltésre, idén alig több mint 189 ezer.

Még ennél is jobban szimbolizálja a kormányzati törekvést a márciusi hónap, amely a programok tömeges beindításának ideje.

Idén majdnem 76 ezerrel kevesebb lehetőség nyílt meg a leendő közmunkások előtt, mint tavaly. A 197 ezer után 121 ezer pozíció jött létre.

Hasonló folyamat zajlott tavaly év elején is, akkor közel 30 ezerrel vágták vissza az új pozíciókat, ez pedig elég volt ahhoz, hogy éves átlagban 38 ezerrel, 164 ezerre essen a közmunkások létszáma. Ebből kiindulva tehát

a mostani 38 ezres szűkítés után szinte kizárt, hogy a jelenlegi piaci körülmények mellett ne essen éves átlagban akár tízezrekkel 150 ezer alá a résztvevők száma.

Az első két hónap statisztikája alapján egyébként 2017 azonos időszakához viszonyítva 42 ezres a differencia, idén átlag 145 ezren dolgoztak közmunkásként.

Visszavágta a felvehető közmunkások számát a kormány
Fotó: mfor.hu

A portál cikke azt is felidézte: a legelső kormányzati jelzések már 2016-ban megérkeztek arról, hogy a közfoglalkoztatás jelentős átalakítására készülnek Orbánék a létszám fokozatos és jelentős csökkentésén keresztül. Egy évvel ezelőtt a részletek is napvilágot láttak, így például az is, hogy a 2016 végi 197 ezres létszámot több lépcsőben 150 ezerre szeretnék mérsékelni. A Belügyminisztérium akkori álláspontja szerint 2020-ban csökkenhet majd erre a szintre a létszám. Az adatok alapján azonban minden esély megvan arra és minden adott is ahhoz, hogy jóval korábban, már az idei évben kipipálja ezt a célt a kormányzat.

Egyébként az idei költségvetési előirányzat a tavalyi 284 milliárd után 225 milliárd lett, ami már önmagában is megteremti a kisebb létszámú foglalkoztatás feltételét.