Sokkal többre képes egy háziorvos, mint gondolnánk

2018. április 26., 15:09

Szerző:

Ott, ahol nincs háziorvos, többen halnak meg idő előtt, mint azokon a településeken, ahol van. A megoldás a medikusképzésben, a szakma felkészítésében van, a háziorvos hivatással meg kell ismertetni az orvostanhallgatókat minél hamarabb – hangzott el az Oktató Családorvosok XIX. Továbbképző Konferenciáján. Eddig leginkább a háziorvosok elöregedéséről, ellátatlan területekről és túlterhelt orvosokról szóltak a hírek és nem arról, hogy akik dolgoznak, azok közül mind többen egyre szélesebb körű tudással vértezik fel magukat. A gyógyulást, a végleges megoldást sokszor a háziorvos tudja adni.

„A most zárult konferencián eddig soha nem látott létszámban vettek részt kollégák és kiállítók, több mint 560 résztvevőnk volt, 39 kiállító és 55 előadás négy nap alatt. Bemutattuk, kipróbálhatták az érdeklődők azt a szűrőkamiont, amely a „Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja 2010-2020” címen indult nyolc éve útjára, azóta már több mint 1500 helyszínen, 6 millió vizsgálattal, közel 400 ezer magyar állampolgár egészségi állapotát mérte fel” – mondja dr. Tamás Ferenc családorvos, egyetemi tanársegéd, az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiumának főtitkára.

„Olyan tudásanyagot adtunk a kollégáknak, amelyekről laikusok azt gondolnák, csakis szakorvos kompetenciája lehet. Fájdalomcsillapítás gyerekeknél, reumatológiai betegeknél, probiotikumok használata, magnéziumkezelés, D-vitamin-pótlás, az elhízás, kardiológia, krónikus vénás betegek gondozása, diabetológia, depresszió, a csontritkulás, magas vérnyomás, érbetegek ellátása, alvászavar, fejfájás, hepatitis C vírus, vagy HIV fertőzés. A háziorvosok kompetenciája ma már messze túlmutat a receptek, vagy beutalók felírásán. Van egyfajta kapuőri szerepünk, hiszen hozzánk adminisztratív okokból, például jogosítvány meghosszabbítása miatt az is betér, aki amúgy egyáltalán nem megy el orvoshoz. Ezért fontos, hogy ne csak az aktuális panaszait figyeljük, hanem nézzük az egész embert. Nagyon sok betegséget tudunk észlelni és akár alapszinten kezelni is, de mindenképp látjuk, mikor és hová kell küldeni a beteget” – mondja a főtitkár.

„Mindenkinek érdeke, hogy a rászorulókat mi lássuk el és ne legyen szükség továbbküldeni senkit. És nagyon sok olyan terület van, ahol már mi megoldást tudunk adni, egyben pedig segíteni tudjuk a szakorvosok munkáját azzal, hogy időben kiszűrjük, és elkezdjük kezelni a betegségeket, és csak a legszükségesebb esetben küldjük tovább betegeinket járóbeteg, vagy akár fekvőbeteg intézeti ellátásra ” – hívta fel a figyelmet dr. Tamás Ferenc.