Nem jött be a Merkelnek adott ultimátum, Horst Seehofer lemond pártelnöki és belügyminiszteri tisztségéből

2018. július 2., 06:31

Szerző:

Az Angela Merkellel folytatott heves, a német kormánykoalíciót is válságba sodró menekültügyi vitában Horst Seehofer július 1-ig adott határidőt a kancellárnak, hogy megnyugtató választ adjon a menekültügy rendezésével kapcsolatban.

A határidő lejárt, és meg is született a döntés, amit Horst Seehofer egy CSU-s elnökségi ülésen jelentett be Münchenben: a szövetségi belügyminiszteri címről és a CSU pártelnökségéről is lemond – írja a Spiegel.

Seehofer 2008 óta a CSU vezetője, alig 100 napja miniszter az új nagykoalícióban. Korábban a CSU testülete több mint 7 órán át tárgyalt a CSU és a CDU menekültügyi vitájáról.

Seehofer döntését azzal indokolta, hogy Angela Merkel kancellár ellenállása miatt nem sikerül megvalósítani belügyminiszteri terveit, amelyek szerint meg kell tagadni a belépést a német határ állandó ellenőrzés alá vont pontjain - a bajor-osztrák határ három átkelőjénél - az Európai Unióban (EU) máshol már regisztrált menedékkérőktől. Seehofer és a CSU szerint mindentől függetlenül és feltétlenül vissza kell fordítani ezeket az embereket. Angela Merkel és pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) szerint ezt nem lehet bevezetni egyoldalúan, egyeztetés nélkül, a szigorítás feltétele, hogy legyenek megállapodások az érintett társországokkal a menedékkérők visszafogadásáról.

Sajtóértesülések szerint Horst Seehofer a CSU elnökségi ülésén kifejtette, hogy a pártnak három lehetősége van: meghajol a kancellár akarata előtt, aminek révén elveszíti hitelességét a választók előtt, kitart törekvései mellett, ami a CDU/CSU testvérpárti szövetség felbomlásához vezet, vagy pedig elfogadja az ő lemondását a pártelnöki és a miniszteri tisztségről. Amennyiben Horst Seehofer valóban távozik tisztségeiből, kiesik a német politika első vonalából, mert nincs mandátuma a szövetségi parlamentben (Bundestag) vagy a bajor tartományi parlamentben (Landtag).

A Deutsche Welle szerint Angela Merkel és Seehofer hétfőn még egyszer leülnek beszélni. A belügyminiszter ugyanis azt mondta, mindkét posztot szabaddá teszi, mégpedig három napon belül. A legfrissebb hírek szerint a kormánykoalíciót is válságba sodró döntésről egy sebtében összerántott vezetői ülésen próbálták lebeszélni Seehofert Münchenben. Annyi bizonyos, hogy a késő estére ígért sajtótájékoztatót végül nem tartották meg. Vasárnap este a belügyminiszter azt mondta, még egyszer nekifutnak, és megpróbálnak megállapodni arról, hogy mi legyen a menekültekkel. „Minden másról később születik döntés” – fogalmazott Seehofer.

A találkozóra hétfőn, magyar idő szerint délután 5-kor kerítenek sort.

A tárgyalások előzményeként megírtuk: Angela Merkel az EU pénteken véget ért brüsszeli csúcstalálkozóján kormányközi megállapodást készített elő Görögországgal és Spanyolországgal arról, hogy visszafogadják azokat a menedékkérőket, akiket feltartóztatnak a német határon és kiderül róluk, hogy regisztrálták már őket Görögországban vagy Spanyolországban.

 

Beszámolója szerint további 14 társország részéről jelezték, hogy hajlandóak tárgyalni egy államigazgatási szintű megállapodásról, amelynek témája a menedékkérők visszafogadása a Dublin III. EU-s menekültügyi rendelet keretében. Ezek a tervezett megállapodások azokra a menedékkérőkre vonatkoznak, akik bejutnak Németországba és kiderül róluk, hogy valamely társországban már regisztrálták őket, és ezért a Dublin III. rendelet értelmében az adott országban kell lefolytatni menedékjogi eljárásukat.

Sajtóértesülések szerint Horst Seehofer a CSU elnökségi ülésén kifejtette, hogy a kancellár által kilátásba helyezett megállapodások nem eredményeznének az általa szorgalmazott határigazgatási szigorításoknak megfelelő hatást, ezért továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy visszafordítsák a máshol már nyilvántartásba vett menedékkérőket. Megírtuk azt is: Merkel a ZDF-nek vasárnap azt mondta: továbbra is kitart amellett, hogy nem lehet egyoldalúan, egyeztetés nélkül és más országok terhére bevezetni határigazgatási szigorításokat. 

A CDU elnöksége a vasárnapi berlini elnökségi ülésén kiállt a pártelnök-kancellár mellett. A tanácskozás után, késő este kiadott közleményük szerint az esetleges „egyoldalú visszautasítások rossz jelzések lennének európai tárgyalópartnereink felé”.

Ettől függetlenül Seshofer várható távozása megbontja a kormánykoalíciót, s egyelőre beláthatatlan következményekkel járhat.