Mellékesen az is kiderült, hogy Orbán Viktor kötélbarátja két éve nem fizet a budapesti reklámhelyekért

A Fővárosi Közgyűlés most akar lépni a villanyoszlopok ügyében.

2017. augusztus 30., 10:29

Szerző:

Szerdán kerül a Fővárosi Közgyűlés elé az az előterjesztés, amelyből kiderül, hogy az Orbán Viktor barátjaként ismert vállalkozó, Garancsi István két éve nem fizet Budapestnek a reklámhelyekért – szellőztette meg a Zoom és a hvg.hu.

Orbán és Garancsi
Fotó: Nemzeti Sport

Az előterjesztést Bagdy Gábor pénzügyekért és Szeneczey Balázs városfejlesztésért felelős főpolgármester-helyettes írta. Alapvetően azoknak a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. (BDK) által fenntartott villanyoszlopok reklámcélú hasznosításáról szól, amelyeken egy 2012-es törvény értelmében balesetveszély miatt nem lehetett reklámokat elhelyezni. A tilalom az akkor még a miniszterelnök közeli szövetségesének számító Simicska Lajos és cége, a Mahir gazdasági érdekeit szolgálta a villanyoszlopreklámokban érdekelt spanyol–magyar cég, az ESMA ellenében. Az ESMA emiatt csődbe ment, Simicska viszont a hírhedt G-napon, 2015. február 6-án keményen összerúgta a port Orbánnal, ami után Garancsi áprilisban kivásárolta a spanyolokat az ESMA-ból. Villámgyorsan kiderült az is, hogy a villanyoszlopokon elhelyezett reklámok mégsem annyira balesetveszélyesek, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter legalábbis ezzel indokolta, hogy a tilalmat 2015 júliusában feloldották.  A Bagdy–Szeneczey-féle előterjesztés ennek kapcsán jegyzi meg, hogy az immár Garancsi résztulajdonában lévő ESMA azóta először „hagyományos” reklámcélú eszközöket, majd a tájékozódást segítő jelzést megjelenítő reklámcélú eszközöket helyezett ki a BDK villanyoszlopaira, anélkül hogy ehhez akár a cég, akár a közterület tulajdonosa, a Fővárosi Önkormányzat engedélyét kérte volna. Közterület-használati és oszlophasználati díjat sem fizetett utánuk.

Ami az utóbbit illeti, az előterjesztés csak annyit ír, hogy a villanyoszlopok reklámcélú hasznosításáról szóló ötéves pályázat kiírásáig az ESMA-val  elszámolási szerződést kellene kötni. A cég tavaly 1,7 milliárd forint bevételt ért el, és 117 millió forintos adózott nyeresége volt. Közben a fővárosnak fogalma sincs, hogy szám szerint hány közvilágítási oszlopa van. Mintegy 77 000 – szerepel az előterjesztésben.

Garancsi többek között a Videoton FC, az építőiparban utazó Market tulajdonosa, a MET energiakereskedő 10 százalékos résztulajdonosa,  a NAV online pénztárgépeihez SIM-kártyát szállító Mobil Adat Kft. többségi tulajdonosa, a Magyar Természetjáró Szövetség elnöke. Deklaráltan kitűnő viszonyban van Orbánnal, akit egyszer a „kötélbarátjaként” aposztrofált. A kifejezés a hegymászó zsargonból származik. Így nevezik, amikor a kötél két végén két ember csak egymásra lehet utalva.