Harminc milliárdot költött el a kormány a magyar felsőoktatás nemzetközi népszerűsítésére

2018. július 19., 07:25

Szerző:

Az Orbán-kormány mintegy 30 milliárd forintot fordított a magyar egyetemek nemzetközi elismertségének javítására – írja a Népszava az Emberi Erőforrások Minisztériuma tájékoztatása alapján. Az egyetemek számára azt határozták meg célként, hogy teljesítményükkel és nemzetközi kapcsolatrendszereik erősítésével próbáljanak meg minél jobb helyezéseket elérni a különböző nemzetközi rangsorokban. Ez egyébként megegyezik az MNB elképzeléseivel is, ugyanis a jegybank nemrég publikált javaslatcsomagjának főbb felsőoktatási céljai között ott van, hogy

legalább egy magyar egyetem kerüljön be a legjobb 50, további egy a legjobb 100, illetve még kettő a legjobb 200 egyetem közé nemzetközi szinten.

Ennek érdekében támogatnák a nemzetközi kutatói együttműködéseket, angol nyelvű publikációkat és kettős diploma programokat. Az egyetemek oktatói szerint azonban inkább jó felsőoktatást kellene csinálni, a színvonal emelkedése pedig előbb-utóbb a rangsorokban is tükröződne.

Az eddigi eredményekkel nem igazán elégedettek a minisztériumban, ugyanis az egyik legfontosabb rangsor, a Times Higher Education idei rangsorában visszaestek a magyar egyetemek. A Pécsi Tudományegyetem öt helyet rontott, így a 127. lett a fejlődő országok listáján. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) nyolc hellyel került hátrébb, így a 131. lett. A Szegedi Tudományegyetem pedig 27 helyet zuhant, ezzel a 156. helyezést szerezte meg. A Debreceni Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem fel sem fért a legjobb kétszáz közé. Egyedül a Semmelweis Egyetemnek sikerült javítania, a 61. helyet szerezte meg (holtversenyben Rio de Janeiro-i Püspöki Katolikus Egyetemmel). Eközben a Közép-európai Egyetem (CEU) – mint megírtuk – rendre a nemzetközi élmezőnyben szerepel.

Balogh Péter, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Reziliencia Központjának vezetője volt a Jazzy rádió vendége, aki arról beszélt, hogyan kellene megvédenünk a személyes adatainkat az internetes bankolás vagy a telefonhasználat során. A kibertér is háborús hadszíntérré vált, és a kibertérben végrehajtott támadások a civil lakosság életére is nagy hatással vannak.