Érzelmi szálakkal indokolják, hogy a kettős állampolgárok szavazhassanak Magyarországon

2017. november 10., 08:41

Szerző:

A Magyar Diaszpóra Tanács regionális elnökei és társelnökei „egyöntetű és határozott” tiltakozásukat fejezik ki közös nyilatkozatukban Gyurcsány Ferencnek, a Demokratikus Koalíció elnökének kezdeményezése miatt, amellyel elvonná a határon túliak szavazati jogát.

A testület budapesti tanácskozásán elfogadott, az MTI-hez pénteken eljuttatott állásfoglalásukban úgy fogalmaztak: alkotmányos demokráciában sem helyénvalónak, sem elfogadhatónak nem tartanak egy olyan akciót, amely bizonyos szerzett jogok önkényes visszavonására irányul. Véleményük szerint egy demokratikus úton megválasztott alkotmányozó és törvényhozó hatalomnak nem lehet megtiltani, hogy az állampolgári közösséget kiterjessze, kiváltképpen akkor nem, ha az anyaország állampolgárai és választott képviselői úgy érzik, szoros érzelmi, történelmi és kulturális szálak fűzik őket azokhoz, akikre a jogot kiterjesztik. Az anyaország állampolgárai egyébként nem érzik úgy, a Publicus Intézet augusztusi felmérése szerint a megkérdezettek 57 százaléka szerint nincs rendben, hogy a kettős állampolgársággal együtt a határon túli magyarok szavazati jogot kaptak Magyarországon.

Kiemelték, a magyar identitás, a magyar hagyományok megőrzése, az egyetemes magyar közösségek közötti kapcsolatok létesítése mindig kiemelt fontosságú tényezőkként szerepeltek a diaszpórában működő magyar szervezetek, egyesületek tevékenységeiben. Lehetőségeikhez mérten, eddig és ezután is, igyekeztek és igyekeznek folyamatos, hathatós támogatást nyújtani a Kárpát-medencei magyarság, illetve a történelmi magyar egyházak képviselőinek, legyen szó akár konkrét, karitatív segítségről, akár a Kárpát-medencei magyarságot ért bárminemű jogsérelemmel szembeni kiállásról, akár a magyarság érdekeit sértő törvény vagy intézkedés elleni nemzetközi fellépésről, a nemzetközi közvélemény, az egyes tagországok kormányainak hiteles tájékoztatásáról.

A magyar állampolgárságot felvett külhoni személyek azért döntöttek állampolgárságuk felvétele mellett, mert mély érzelmekkel kötődnek Magyarországhoz, állampolgárokká válásuk pedig egyben magyar identitásuk megerősítését is jelképezi – olvasható az állásfoglalásban. Tisztelettel kérik a magyar kormány tagjait és a magyar közvéleményt, hogy egyértelmű kiállásukkal fejezzék ki tiltakozásukat Gyurcsány Ferenc kezdeményezésével szemben.

Gyurcsány Ferenc a múlt héten jelentette be, hogy a pártja aláírásgyűjtést indít az ügyben, de nem viszi népszavazásra a kérdést. „Egyetért-e ön azzal, hogy ne szavazhassanak azok, akik soha nem éltek Magyarországon, és nem viselik a szavazatuk következményeit?” – firtatja a Demokratikus Koalíció.

Hadházy Ákos betekintést kért és kapott a Diákhitel Központ néhány, még Magyar Péter idején megkötött szerződésbe. Az erről szóló posztjában az országgyűlési képviselő kifejtette, az általa látott iratok tartalma felvethetik a büntetőjogi felelősség kérdését, ugyanakkor nem minden információt osztottak meg vele. Magyar Péter külön Facebook-bejegyzésben reagált Hadházy vádjaira.

Visszatér a jellemzően napos, száraz, kora nyárias időjárás április utolsó hétvégéjén; a hőmérséklet csúcsértéke vasárnap már 25 Celsius-fok körül alakul, de a szél sokfelé lesz élénk - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.

A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján április 15. és 21. között 9200-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján csütörtökön közzétett jelentésében. Akut légúti fertőzéssel 132 800 ember kereste fel orvosát. A tájékoztatás szerint az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók 31,6 százaléka gyerek, 33,5 százaléka 15-34 éves, 24,4 százaléka 35-59 éves, míg 10,5 százaléka a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott.