Horvátország – Anglia 2:1

2018. július 11. 22:37 - szerző: Ágoston Zoltán – Halmos Domokos

Kieran Trippier hatalmas szabadrúgásgólt lőtt az 5. percben, Ivan Perisic a 67. percben egyenlített. Mario Mandzukic a hosszabbításban döntőbe lőtte a válogatottját. Percről percre!

Ma este Moszkvában, a Luzsnyiki Stadion Horvátország 2:1-re győzött Anglia válogatottját, és bejutott az oroszországi futball-világbajnokság döntőjébe. Fordulatos, kemény meccs volt, a horvátoknak 0:1-ről sikerült fordítaniuk Mario Mandzukic hosszabbításban szerzett góljával. Franciaország lesz az ellenfelük vasárnap, szombaton a bronzmeccset Anglia a belgákkal játssza.

Labdarúgó-vb 2018 Rakitic és a többiek
Fotó: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

Az első elődöntőről szóló élő közvetítésünket ide kattintva olvashatják el. Azon Franciaország 1:0-ra verte Belgiumot.

Labdarúgó-vb 2018
Fotó: MTI/EPA!Jurij Kocsetkov

ÉLŐ KÖZVETÍTÉS

Horvátország először játszik világbajnoki döntőt. A kilencedik ország lehet a megméretés történetében, amelynek sikerül a Rimet-kupa elhódítása.

125. perc VÉGE! HORVÁTORSZÁG JUTOTT A DÖNTŐBE!

124. perc Alli lövésébe Badej állt bele, a kezével ér bele, Anglia szabadrúgást kap 40 méterre a horvát kaputól. Rashford beívelését a horvátok kifejelik.

Labdarúgó-vb 2018 Labdarúgó-vb 2018
Fotó: Peter Powell

120. perc A hosszabbítás második félidejének a hosszabbítása négy perc. A horvát szurkolók kifütyülik a bejelentést.

120. perc Kramaric vezetheti kapura, beadhatná Perisicnek, de nem teszi, oldalhálót lő.

118. perc Horvátország cserél, Modric is elhagyja a pályát, Badelj váltja.

116. perc Brozovic bombázta rá 18-20 méterről. Pickfordnak kezében landol a labda, de egy pillanatra kiejti a kezéből.

Labdarúgó-vb 2018 Mandzukic találata
Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

115. perc Trippier megsérül, tíz emberrel játszanak az angolok, mert már minden cserelehetőségüket kihasználták

113. perc Mandzukic helyére Corluka áll be, csatár helyére védő érkezik.

112. perc Az angolok egy cserével reagálnak a horvát gólra, Walker helyett Vardy érkezik a pályára, azaz egy védő helyett egy csatár.

109. perc HORVÁTORSZÁG– ANGLIA 2:1

Perisic középre csúsztatott labdája eljutott Mandzukicig az angol védők gyűrűjében. Ezúttal nem hibázik, ballal Pickford mellett a jobb alsó sarokba lő.

108. perc Rakitic laposan rúgott szögletét Brozovic rúgja fölé.

107. perc Egy baloldali támadás után Perisic adja be labdát balról a kapu felé tartó Mandzukicnak, aki lő, de  Pickford az útját állja, keményen odalép elé. Az angol kapusról kivágódik a labda.

107. perc Perisic lódul meg a bal oldalon, visszateszi Kramaricnak, de az angol védők blokkolják a lövést.

105. perc. A hosszabbítás első félidejének a hosszabbítása két perc.

101. perc Kramaric érkezik Rebic helyére a horvátokhoz.

Labdarúgó-vb 2018 Sem Trippier, sem Strinic nem tudta végigjátszani a meccset
Fotó: MTI/EPA/Darko Bandic

98. perc Vrsaljko fejeli ki a horvát kapuból Stones bal felsőbe tartó fejesét. Szép jelenet volt.

96. perc Henderson helyére Dier érkezik a pályára, Ez a csere már az esetleges büntetőrúgásoknak is szólhat, ugyanis Kolumbia ellen Dier rúgta be a győzelmet érő büntetőt.

95. perc Rebic kap sárgát Rose kemény buktatásáért 35 méterre a horvát kaputól. Trippier  szabadrúgásból beadja, de kifelé szabadrúgás, mert Henderson szabálytalankodik Mandzukiccsal szemben.

94. perc A horvátok kihasználják az első cserelehetőségüket, Strinic helyett Pivaric érkezik a balhátvédnek.

90. perc Újabb angol csere. Balhátvéd helyére balhátvéd, Young helyére Rose érkezik.

HOSSZABBÍTÁS

91. perc Anglia szabadrúgást kap 30 méterről jobbról. Trippier beíveli, de Kane éppen hogy csak bele tud érni fejjel. Mellé.

90. perc Három percet hosszabbít a játékvezető. Ha így marad, a tizenegyespárbaj előtt még fél órát játszik a két csapat.

84. perc Pickford újra öklöz, kissé szerencsétlenül Perisicnek, aki túl magasan emeli vissza az üres kapura, de fölé.

83. perc Brozovic gyönyörű indítását Mandzukic veszi le mellel, majd lő, de Pickford ököllel hárítani tud. A másik oldalon egy indítás zavarba hozza Vidát a horvát kapu előtt, Subasicnak kell segítenie és lehúznia, hogy Rashford  ne kerüljön helyzetbe.

80. perc Perisic csap le Trippier rövid átadásra az angol tizenhatos előtt, de hosszú, Pickford elrúgja előle.

74. perc Angol csere. Rashford jön be Sterling helyére.

Horvátország megérezte a vérszagot. Keményen nyomnak, kezd kitűnni, hogy a horvátoké a jobb csapat, az angolokon pedig kezd kijönni a stressz.

71. perc Hatalmas horvát helyzet. Perisic a gólja után a kapufát is eltalálja, a kipattanót Rebic Pickford kezébe lövi.

70. perc Kane kiszorított pozícióból veszi át a labdát Vida mellett, és lő az oldalhálóba.

67. perc HORVÁTORSZÁG– ANGLIA 1:1

Vrsalljko tekeri be a labdát a tizenhatoson belülre, Perisic robban be és lő gólt az angol védők közül hét méterről. Nála többször csak Davor Suker szerzett gólt a  horvát válogatottban egy világbajnokságon. Hatot.

66. perc. Bemondják, 78 011 néző van kint a Luzsnyiki Stadionban.

65. perc Perisic irgalmatlan erővel lövi rá tizenhatról. Walker blokkolja. Az esetet a videóbíró is vizsgálta,de nem talált tizenegyest érő szabálytalanságot

62. perc Sterling tör be az ötös jobb oldala felé, aztán elesik. Vida lába ott volt, de nem tizenegyes, Sterling nem is reklamál.

58. perc Rakitic tűzi rá középről, 20 méterről az angol kapura, de a labda  messze fölé megy.

56. perc Lovren rúgja ki a hasra vetődő Kane feje elől Trippier beadását.

54. perc Sterling készített le szépen lövésre Lingardnak akinek a 18 méteres lövése egy védőről szögletre pattant.

53. perc Walker kap sárgát, mert nem akarja odaadni a labdát egy horvát bedobáshoz.

48. perc Mandzukic a labda eldobásért megkapja a mérkőzés első sárga lapját. Ez azután történt, hogy Rebic szabálytalankodott Walker ellen, és az angolok rúghattak szabadot.

A horvátoknak mindenképpen változtatniuk kell második félidőben, akár egy csere formájában is. Egyelőre a teljes kreativitás hiányzik a játékukból, Mandzukic megjátszhatatlan, így hiába erőltetik a beadásokat. Az angolokat természetesen feldobta, hogy gyorsan gólt szereztek, és attól kezdve teljességgel az ellenőrzésük alatt tartják a meccset, helyzetekig is eljutottak, talán a legjobb félidejüket játszották a világbajnokságon. Korábban sok szakértő kritizálta, hogy 2002 óta (nem nehéz kitalálni, hogy az akkori megméretést Japánnal közösen rendező Dél-Koreára gondoltak) nem volt ilyen gyenge csapat elődöntőben. A horvátok vállát valószínűleg a tét súlya is jobban nyomhatja, hiszen az átlagéletkoruk több mint 29 év, így valószínű az utolsó esélye ennek a generációnak, hogy egy világbajnokságon világbajnokságon jelentős eredményt érjenek el. Az angolok átlagéletkora mindössze 25 év.

SZÜNET

45. perc Pickford és a hátvédei összehoznak Rakiticnak egy helyzetet. A horvát középpályás szépen emel az angol tizenhatoson belül, de lőni már nem tud, körülveszik az angolok.

43. perc Vrsjalko rúgja távolról messze fölé a Modrictól kapott passzt.

40. perc Rebic esik el a jobb szélen, nem messze az angol szögletzászlótól, aztán visszafelé rohantában felrúgja Youngot.

Az angolokat láthatóan feldobta a korai gól, azóta is jó iramban játszanak és ha helyzetekig nem is tudtak eljutni,  érezhető a veszély a játékukban. A horvátokra nem lehet azt mondani, hogy összeomlottak volna a gól miatt, de ennél többet kell nyújtaniuk a győzelemhez, mert sem hátul nem elég stabilak, sem elől nem elég veszélyesek.

36. perc Vrsaljko elcsúszása után Alli gurított vissza a tizenhatosra Lingardnak, aki középről mellé tekeri a labdát.

34. perc Bal oldali beadás után Young ment óriásit Rebic elől szögletre.

31. perc Pickfordnak kellett hárítania Rebic lövését.

30. perc Hatalmas helyzet. Kane kap egy remek labdát Lingardtól a tizenhatoson belül a bal oldalon, a jobb alsóba gurítaná, de Subasicba rúgja, a kipattanó pedig kapufa. Utóbbi már les volt. Hogy nem sikerült gólt szereznie?

27. perc Lovren Sterling ellen is szabálytalankodik teljesen feleslegesen.

Labdarúgó-vb 2018 Modric háborog

23. perc Perisic másodszor próbálkozik néhány percen belül, mindkét lövése után kirúgás következett.

22. perc Sterling ugratja ki Kane-t, miután a horvátok eladták a labdát a saját tizenhatosuknál, de les.

21. perc Lovren takarítja el Kane-t a labda mögül. Két kézzel lökte el, sárgát érhetett volna.

20. perc Stones állja az útját Rebic 19-20 méterről eleresztett bombájának középen.

18. perc Perisic tűzte rá a tizenhatos bal sarkáról 20-21 méterről. Mellé, de utána reklamál, hogy egy angol beleért.

Trippier gólöröme
Fotó: Twitter/FIFA

14. perc Trippier szöglete csúszik le Maguire  fejéről. Lendületben vannak az angolok.

8. perc Horvátország szögletet lőhet Perisic baloldali beadása után, de az angolok felszabadítanak.

6. perc Az angoloknak ez a kilencedik góljuk rögzített helyzetből, Trippier pedig az 1966-os világbajnoki címük megszerzése óta mindössze a második játékos, aki közvetlenül szabadrúgásból gólt szerez világbajnokságon. Előtte David Beckham lőtt egyet-egyet 1998-ban, illetve 2006-ban.

Horvátország az egyenes kiesés szakaszban eddig minden meccsen hátrányba került, ez ezúttal sincs másképp, mégis itt vannak még, tehát ezúttal se érdemes leírni csak azért mert korán kaptak egy gólt.

5. perc HORVÁTORSZÁG– ANGLIA 0:1

Trippier bevarrja a jobb felsőbe. A horvát kapus elindult, de esélye sem volt. Ez az első válogatott gólja.

4. perc Modric buktatja Allit. szabadrúgás 20 méterről középről a horvát kaputól.

2. perc Lingardot nyugtatgatja a játékvezető, aki egy kicsit keményen szállt bele Strinicbe. Semmi komoly, csak a meccs jelentette feszültség.

20:00 Az angolok kezdik. Ők fehérben, a horvátok sötétkék kockás fekete mezben játszanak.

19:57 Kane-nek 19 gólja van a válogatottban. A hét minden napján szerzett egyet. Kivéve szerdán.

19:47 Az angol szurkolók petíciót indítottak, hogy ha a válogatottjuk bejut a döntőbe és azt meg is nyeri, akkor július 16. hétfő (a döntő másnapja) legyen munkaszüneti nap az Egyesült Királyságban. Ezt eddig már több mint 98 ezren írtak alá, Az Egyesült Királyság kormányának a honlapján található beadvány, ha eléri a 100 ezer szignót, a petíció a parlament elé kerül.

Semmi meglepetés nincs a két összeállításban. Az angolok ugyanazzal a csapattál állnak ki, mint szinte az összes meccsükön, a horvátoknál a negyeddöntőhöz képest annyi változás történt, hogy az oroszok ellen gólt szerző Kramaric helyett Brozovic került a kezdőbe. Várható volt, hogy Dalic ezzel a húzással fogja stabilabbá tenni a csapatát. A cél nyilván az, hogy Modric és Rakitic szabadabban játszhasson. Még a jobbhátvéd Vrsaljko szerepeltetése érdekes, mert róla azt írták, hogy sérülés miatt nem lesz bevethető állapotban, de  ennek ellenére ott van a kezdőben. Kérdés, mennyit fog bírni.

19:45 A kezdő csapatok

HORVÁTORSZÁG: Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic – Rakitic, Brozovic – Rebic, Modric, Perisic – Mandzukic. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic.

Fotó: MTI/EPA/Peter Powell

ANGLIA: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson, Lingard, A. Young – Kane, Sterling. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.

Játékvezető: Cuneyt Cakir (Törökország)